Dračí slavnosti aneb O našem lese

Načítám Akce

« Všechny Akce

Dračí slavnosti aneb O našem lese

5. května, 2023 , 19:30 6. května, 2023 , 22:00

Dračí slavnosti aneb O našem lese
Dračí slavnosti aneb O našem lese

Tak už se to opět blíží. Dračí slavnosti se po roce opět hlásí o slovo. Tentokrát s podtitulem – O našem lese. Les není jenom nahodilý shluk stromů, ale obří organismus, který v sobě nese odedávna svá tajemství. Lidé do něho umísťovali své bohy a bůžky, bájné lesní bytosti a lesu vévodil mocný Zelený muž. Byl a je místem, kde si člověk odpočine od shonu světa a kde může v samotě meditovat. Pověst vypráví, že i pan Albrecht z Trautenbergu se odebral na tři dny do samoty lesa, aby si odpočinul od svých druhů. Letošní slavnosti se budou snažit nabídnout mnohé z výše řečeného.

Záštitu nad slavnostmi převzal purkmistr Trutnova – Ing. arch. Michal Rosa

Pátek 5. 5. 2023
Naučná stezka akustických hudebních nástrojů.

Máte rádi akustické hudební nástroje? Vydejte se tedy s námi hudební stezkou, kde se budete moci nejen zaposlouchat do zvuků různých hudebních nástrojů, ale zároveň se o nich dozvědět zajímavé informace. Jednotlivá stanoviště jsou vyznačena v mapce.

Sraz účastníků je v 19:30 hodin u jezírka v městském parku. Odtud vás po jednotlivých stanovištích provede tajemný průvodce.
1) 19:30 – 19:40 – dešťová hůl, kalimby, ocean drum
2) 19:45 – 19:55 – flétny, píšťaly
3) 20:00 – 20:10 – žindl (Sofleggio frekvence)
4) 20:15 – 20:25 – handpan
5) 20:30 – 20:40 – didgeridoo
6) 20:45 – 20:55 – gong, tibetské mísy

Restaurace Zámeček
Restaurace Zámeček v městském parku je již mnoho let minulostí, proč si ale toto dříve tak vyhledávané místo nepřipomenout. V místě, kde Zámeček stával si budete moci vychutnat hudební vystoupení několika souborů a zároveň se občerstvit v naší improvizované kavárně.

Od 21:00 hod nastane sled hudebních vystoupení – Za dvě dvě, Nažďár a bubeníků z Maďarska.

Odtud se také budete moci vydat po vyznačené stezce do lesoparku ke stromu přání. V kavárně budou k dispozici lístky, kam svá přání můžete napsat a poté je zavěsit na na větve stromu přání. Během sobotního programu odevzdáme vaše přání magickým silám, aby se mohla reálně splnit. V případě nepřízně počasí se Hudební stezka i ostatní hudební vystoupení odehrají pod podloubím Krakonošova náměstí.

Sobota 6. 5. 2023
POZOR! POZOR! – DĚLOSTŘELECKÁ SALVA!

10:00 hod. Před budovou ČSOB.
V lese se chováme tiše, ale naše slavnosti letos zahájíme velkolepou akcí! Podařilo se nám zajistit několik vzácných děl ze kterých bude vypálena slavnostní salva, kterou odstartujeme letošní slavnosti. Nenechte si ujít tuto výjimečnou událost!
Dětský průvod O našem lese
10:05 hod. Před budovou ČSOB.
Vyrobte si lesní zvířata v podobě kostýmů škrabošek nebo třeba jen vystřihovánku z papíru na špejli. Fantazii se meze nekladou. Nestyďte se a tvořte! Společně s Pánem lesa poté projdeme pěší zónou na travnaté prostranství pod muzeem, kde začne celodenní hraní na téma les.

Les je v noci jako živý:
vítr učí mluvit dříví,
měsíc houby cvičí v tanci
a na zádech svatojánci
hvězdy z nebe snášejí.

Divadýlko Trdýlko:
10:30 – Houbo neplač – dětské divadlo Tmel
14:00 – Dáša Váňová (Elniaz) – přednáška a koncert
16:00 – BAF Hostinné – divadlo pro dospělé

Hlavní scéna – náměstí:
10:15 – 10:35 – Peregrin
10:50 – 11:20 – Zhor
11:30 – 11:55 – Bandiere e Spade (praporečníci)

přestávka – Lovesong Orchestra, Marta a Rasputin (pouliční hraní) ,

13:30 – 15:00 – KLÍČ
15:15 – 15:30 – Siderea
15:45 – 16:05 – Grál
16:20 – 17:20 – Josef Lábus a Trutnoforte
17:30 – 17:55 – Bandiere e Spade (praporečníci)

Scéna tržnice:
10:15 – 10:45 – Lovesong Orchestra
11:00 – 11:45 – 100 opic – Hadráček a létající svetr – divadlo
12:00 – 12:20 – Grál
12:35 – 12:55 – Peregrin
13:10 – 13:25 – Siderea
13:40 – 14:00 – Grál
14:15 – 15:15 – 100 opic – Chytej ušima
15:30 – 16:00 – Lovesong Orchestra
16:15 – 16:35 – Peregrin
16:50 – 17:05 – Siderea
17:15 – 18:15 – 100 opic – Chytej ušima

Všechny časy jsou pouze orientační a změna programu je vyhrazena!

TAJEMNÉ PODZEMÍ A ZKOUŠKA ODVAHY
Ve Vodní ulici, naproti kinu přímo pod pahorkem, kde odpradávna stojí památná lípa se nachází podzemní chodba. Jsou výjimečné dny, kdy se podzemí otevře a vpustí dovnitř odvážlivce. Až sem skrze skálu pronikají kořeny stromů a je to místo kde se setkávají prapodivné bytosti z našeho lesa. Bydlí tu jednorožec, kůň, lev, pelikán, jelen a sám zelený muž. Je to místo, kde drak střeží veliký poklad. Projití podzemí není děsivé, ale doporučujeme k dětem doprovod dospělého zlatokopa.

O NAŠEM LESE, CELODENNÍ HRANÍ
Na travnatém prostranství pod muzeem si budeme celý den hrát. Postupně se bude v rukodělných dílničkách tvořit les. Výroba stromků, lesních domečků, zvířátek zajistí dostatek materiálu ke vzniku kouzelného dětského lesa. Komu se nebude chtít hospodařit v našem lese, může za drobný poplatek s dětmi vyrobit na památku nějaké lesní zvířátko. A komu se už nebude chtít vůbec tvořit, může si zahrát krásné mechanické hry. A to vše na jednom skvělém místě.

DĚTSKÁ SCÉNA
Hned po sobotním obědě spustíme dětskou scénu na prostranství za hotelem Nelly Kellys (za poskytnutí prostoru děkujeme). Divadlo V Pytli principála Petra Stolaře si pro děti nachystalo nejen divadelní kousky, ale i herní stanoviště, kde se děti vydovádí a rodiče si v klidu mohou vypít dobrou kávičku.

AUROURA
I letos se rozjede populární loď na kolečkách AUROURA. Jezdit se bude od vinárny Pod Hradem ve Školní ulici. Prosíme rodiče, aby s dětmi jel a řídil vždy jen jeden dospělý, abychom loďku příliš nenamáhali. A jako vždy i letos platí výzva – Jezděte opatrně a ohleduplně k ostatním!

KULIČKOVÁ DRÁHA
Ani letos nemůže chybět kuličková dráha, kterou najdete opět u budovy pošty a koulet se bude k bývalému Admirálu. Za drobný peníz můžete dětem zakoupit dřevěnou kouli, kterou si nazdobí podle své fantazie. A pak už může svištět po dráze.

ČTYŘI STANOVIŠTĚ DANARU
Na náměstí jemnostpána Krakonoše můžete pozorně sledovat skutečně mistrné ukázky řemeslných mistrů souboru DANAR. Žádná nudná kašírka, ale skutečné mistrovství z časů našich šikovných předků.

ŠLAPACÍ MAŠINKA
Na Dolní promenádě zapřáhneme tatínky, aby silou svých nohou rozpohybovali dřevěný ORIENT EXPRES a povozili své ratolesti.

FRÍSKÉ KONĚ
Mašinka si odpočine při vystoupení fríských koní s tanečnicemi. Orientační časy vystoupení jsou od 14:00 hod. a od 16:00 hod.

PŘEHLÍDKA ŘEMESEL
Na promenádě mrkněte na řemeslný um lektorů sdružených okolo tkalcovského muzea Pod Jasanem.

AL RAŠÍD
Oblíbený soubor ze Strakonic s herními stanovišti jaké jinde nenajdete. Chce to trochu odvahy a kuráže. Najdete je na plácku před obchodní akademií. Prý také vykupují tlusté psy.

HEJ PANE KRÁLI! KOUKNĚTE, JAK NÁM TO PÁLÍ!
Na parkovišti pod Galerií Draka si můžete zastřílet z kuše ve střelnici pana Krále. Avšak pouze a jen na připravené neživé cíle! Střílet do kolemjdoucích je přísně zakázané!

A CO K TOMU VŠEMU?
Vyhlášené laborace věhlasného alchymisty Gorvina. Samozřejmě stánky s občerstvením i s různými produkty (kromě balónků a cukrové vaty), živá hudba v ulicích města, pivíčko jemnostpána Krakonoše a hlavně doufáme, že zavládne pohodová atmosféra.

A CO NA ZÁVĚR?
21:00 hod na parkovišti za kinem.
Už ho nesou! Večerní magické procesí přes centrum města, při kterém se ponese symbol Trutnova – drak. Následně bude vyvěšen na věž Staré radnice, kde setrvá do svátku sv. Michala. Po vyzdvižení bude krátce připomenuto hlavní téma letošních slavností – O našem lese.
Ať nám jsou nebesa milostiva!

ZMĚNA PROGRAMU, ČASŮ VYSTOUPENÍ JE VYHRAZENA!!!

Krakonošovo náměstí

Krakonošovo náměstí
Trutnov, 54101 Česká republika
+ Google Mapa

Sdílej událost s přáteli!

Přejít nahoru